ikona Tel. 601 635 979

Kryteria wyboru produktu i dostawcy

To najważniejszy etap prac nad systemem kluczowym. Jeżeli zależy nam w 100% jedynie na funkcjonalności a żadne inne aspekty nie mają dla nas znaczenia możemy pokusić się o rozwiązanie najtańsze – mamy w swojej ofercie rozwiązania solidne o nie wygórowanej cenie które świetnie sprawdzają się na inwestycjach gdzie z uwagi na charakter realizacji bezpieczeństwo jest nieco mniej istotne od kosztów

Jeżeli chcemy dokonać rozsądnego wyboru dobrze byłoby zaznajomić się z poniższymi informacjami które warto przemyśleć decydując się na konkretne rozwiązanie.

Kryteria doboru produktu systemu jednego klucza

Pyt 1: Czy wkładki na jeden klucz na których realizuje system kluczowy posiadają aktualny certyfikat zgodności wydany przez odpowiednią instytucję? na ten moment najwyższa możliwa klasa to zabezpieczenie klucza : 6 ( zgodnie z normą PN EN 1303:2015-0 ) oraz odporność na włamanie C ( wg kryteriów technicznych ITB nr KW/WQ-02 lub IMP KT/402/IMP/2014 ). Nie trzeba się obawiać - już bardzo przystępne cenowo produkty w naszej ofercie posiadają taki certyfikat. Wybór produktu z niższej klasy zabezpieczeniowej poza łatwiejszą możliwością pokonania wkładki może skończyć się odmową wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

 

Pyt 2: Czy produkt jest minimum 6 zapadkowy? Daje to większe możliwości rozbudowy oraz co bardzo ważne po wejściu w życie nowej normy wkładki dalej będą spełniały najwyższy wymóg zabezpieczeniowy. Produkty 5 zapadkowe utracą najwyższą klasowość a co za tym idzie powiela się problem z pkt nr 1

 

Pyt 3: Czy klucze są prawnie chronione przed nieautoryzowanym dorobieniem? Klucze w lepszych produktach posiadają patent ochronny (lub zgłoszenie patentowe traktowane jako patent z uwagi na długi okres oczekiwania na zatwierdzenie patentowe ) na profile uniemożliwiający w okresie do 20 lat legalną produkcję kluczy surowych przez nieuprawnionych dystrybutorów. Dodatkowo świetnym zabezpieczeniem jest również ochrona znakiem towarowym w części dekodującej zamek na kluczu -  jest to gwarancja bezterminowej ochrony klucza przed nieautoryzowanym kopiowaniem nawet po wygaśnięciu patentu. Powyższe aspekty pkt 3 nie oznaczają jednak że klucza nie da się podrobić. Jest to możliwe ale zabezpieczenia prawne pozwalają dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Pyt 4: Czy klucze są możliwe do podrobienia na maszynach służących do wycinania profili ? Mimo że klucze w niektórych produktach posiadają zabezpieczenia prawne a surówki nie funkcjonują w powszechnym obiegu nielegalne ich podrobienie jest możliwe i niestety coraz bardziej powszechne na maszynach które wycinają profil klucza w formatce. Dalej taki klucz jest docinany na kopiarce do kluczy kopiując wzór oryginału. Jeżeli ktoś w ten sposób podrobi klucz generalny do systemu kluczowego – nasze bezpieczeństwo jest zagrożone .

Pyt 5: Rozwiązaniem jest wybór produktu gdzie : klucz ma min 3mm grubości, w przekroju kształt litery V przez co nie pozwala się naciąć w należyty sposób przez osoby nie posiadające specjalnej szczęki w maszynie do kopiowania , klucze posiadają elementy ruchome bądź magnetyczne lub inne zabezpieczenia które potwierdzą technologiczną niepodrabialność na maszynach do wycinania profili.

 

 

Pyt 6: Czy wkładki na je mogą mieć budowę modułową ? Ponieważ dziś najszybszym i najskuteczniejszym sposobem pokonania drzwi jest wyłamanie wkładki mądrze jest zastosować w drzwiach zewnętrznych wkładkę o budowie modułowej która zwielokrotnia wytrzymałość wkładki i nie pozwala się w łatwy sposób wyłamać i odwiercić. Wskazane jest również zamontowanie bezpiecznego szyldu antywłamaniowego. Ponieważ zastosowanie wkładki modułowej jest sporo droższe niż o budowie tradycyjnej w jednolitej obudowie szczególnie interesujące z ekonomicznego punktu widzenia są te systemy które pozwalają łączyć obydwa rozwiązania.

Wkładka modularna częściowo rozmontowana i wkładka modularna i blokowa

Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych aspektów które można wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni dla swojej realizacji produkt – ale zapoznanie się z powyższymi 5 punktami naszym zdaniem pozwoli Państwu dokonać właściwego wyboru znając możliwe zagrożenia.

 

Kryteria doboru dostawcy systemu jednego klucza

 

Firma musi być sprawdzona i zaufana – czas od kiedy działa na rynku naprawdę nie jest bez znaczenia. Dlaczego ? Dostawca systemu jest w posiadaniu kodów na podstawie których może dorobić wkładki do naszego systemu ale również klucze generalne do całego obiektu. Osoby zajmujące się zabezpieczeniem powinny być wpisane na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego a firma powinna posiadać Koncesję MSWiA w zakresie : usług ochrony osób i mienia realizowanych w formie zabezpieczenia technicznego.

 

System kluczowy jest obsługiwany przez cały okres żywotności wyłącznie przez jego dostawcę. Nie ma możliwości zamawiania kluczy i wkładek oraz wprowadzania zmian w systemie przez różne firmy partnerskie. Co to oznacza w praktyce ? Dobrze jest wybrać firmę z którą miło współpracuje się nam już na etapie pierwszych ustaleń, firmę która zapewnia swój własny serwis ma charakter firmy zabezpieczeniowej a nie hurtowni sprzedającej towar nie wymagający później obsługi i ma park maszynowy pozwalający nacinać klucze w krótkim czasie a nie zamawia gotowego produktu na który czeka się tygodniami.

 

Oczywiście i tu punkty można by mnożyć.. ale na bazie naszych wieloletnich doświadczeń, sprzedanych kilku tysięcy systemów, dziesiątek tysięcy wkładek i setek tysięcy kluczy z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć – te dwa będą miały najistotniejsze dla Państwa znaczenie.

 

Skontaktuj się z nami

Masz pytanie
skontaktuj się
telefonicznie
Kontakt mailowy

Zadaj nam pytanie za pomocą tradycyjnego kontaktu mailowego.

napisz do nas
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Sklep internetowy